Individuálny plán PSS
V zmysle §9 zákona č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách v znení neskorších predpisov poskytovateľ sociálnej služby je povinný plánovať poskytovanie sociálnej služby pre každého prijímateľa sociálnych služieb. Medzi povinnosti poskytovateľa sociálnej služby patrí v ustanovení §7 tohto zákona prihliadať na individuálne potreby prijímateľa sociálnych služieb a aktivizovať ho podľa jeho schopností a možností. Uskutočňuje sa to prostredníctvom „Individuálneho plánu“ (ďalej IP), ktorý prispieva k poskytovaniu sociálnych služieb „šitých na mieru PSS“. IP je komplexný, flexibilný a koordinovaný nástroj na aktívnu spoluprácu poskytovateľa sociálnej služby, prijímateľa sociálnej služby, jeho rodiny a komunity, je zostavovaný s prihliadnutím na individuálne potreby, schopnosti a možnosti PSS a ak to umožňuje jeho zdravotný stav, aktívne sa spolupodieľa na vytýčení, realizácii a hodnotení cieľa. Súčasťou IP je program sociálnej rehabilitácie s konkrétnym cieľom pre osoby s ťažkým a hlbokým stupňom postihnutia. Je zostavovaný tímom pracovníkov - sociálneho pracovníka, ergoterapeuta, pracovného terapeuta, zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa podieľajú na realizácii, hodnotení plánu, aktualizácii a tréningu s PSS.
- ošetrovateľská starostlivosť
Úlohou ošetrovateľskej a zdravotnej starostlivosti je zachovanie, ochrana a navrátenie zdravia jedinca. Ide o sústavnú, kontinuálnu a koordinovanú starostlivosť, ktorá v sebe zahŕňa aj prevenciu a výchovu k zdraviu a zdravému životnému štýlu.
Rehabilitačnú starostlivosť poskytujeme aj klientom v pracovisku ul. SNP Tvrdošín na základe indikácie odbornej lekárky z oblasti fyzioterapie.
Ošetrovateľská starostlivosť na pracovisku ul. SNP Tvrdošín je vykonávaná prostredníctvom obvodnej lekárky a Agentúrou domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS).
Bazálna stimulácia patrí k populárnym konceptom v ošetrovateľstve. Ľuďom so zmenami v oblasti vnímania, hybnosti a komunikácie umožňuje integrovanie do života s využitím životných návykov, čiže zohľadňuje biografickú anamnézu jedinca.V dňoch 28.11-30.11.2011 sa konal základný kurz bazálnej stimulácie a dňa 30.08.2012 sa konala supervízia v zariadení, ktorú vykonala ako supervízorka PHDR. Friedlová. Dňa 02.10.2015 sa konala v poradí už druhá supervízia konceptu v našom zariadení. Platnosť certifikátu je do 16. 10. 2020.
V zariadení CSS ORAVA pracujeme s konceptom Bazálnej stimulácie a sme certifikovaným pracoviskom:
Základný kurz konceptu Bazálnej stimulácie | 28.11.2011-30.11.2011 | ||
Supervízia konceptu Bazálnej stimulácie | 30.08.2012 | Vystavený certifikát pracoviska BS | Platnosť certifikátu do 29.09.2015 |
Resupervízia konceptu Bazálnej stimulácie | 02.10.2015 | Vystavený certifikát pracoviska | Platnosť certifikátu do 16.10.2020 |
Certifikát pracoviska Bazálnej stimulácie č.20/IBS/2015 udelil INSTITUT Bazálnej stimulácie, s.r.o., Frýdek - Místek.
V súčasnosti pracuje s konceptom Bazálnej stimulácie 14 preškolených pracovníčok, z toho na pracovisku Medvedzie 11 pracovníčok, na pracovisku ul. SNP 3 pracovníčky.
Výhodou vykonávania konceptu je podpora prijímateľov sociálnej služby so zmenami v oblasti vnímania, hybnosti alebo komunikácie, možnosť využívania prvkov konceptu predovšetkým pri zhoršení zdravotného stavu prijímateľa. Používa sa ako jedna z foriem komunikačného kanálu medzi zamestnancom a prijímateľom sociálnej služby. U niektorých prijímateľov sú integrovaní do konceptu aj ich príbuzní.
O vykonávaní bazálnej stimulácie sa vedie príslušná dokumentácia a pracuje sa biografickou anamnézou prijímateľa sociálnej služby.
V časopise SESTRA v roku 2012 a v roku 2013 bola popísaná a publikovaná kazuistika a jej pozitívny vplyv pri poskytovaní starostlivosti u prijímateľov sociálnej služby z nášho zariadenia.
- pracovná terapia
Pracovnú terapiu v CSS ORAVA vykonávame v terapeutických miestnostiach - dielňach, ktoré sú prispôsobené podľa druhu vykonávanej činnosti, podľa zamerania činnosti a podľa individuálnych schopností PSS. Pracovnú terapiu a ergoterapiu vykonávajú ergoterapeuti a pracovní terapeuti. K dispozícii máme textilnú a krajčírsku dielňu, drevársku dielňu, tkáčsku dielňu, dielne pre prácu s papierom a prírodnými materiálmi na výrobu rôznych dekoratívnych predmetov. V rámci pracovnej terapie sa rozvíjajú a upevňujú seba obslužné návyky a rozvíjajú a upevňujú pracovné zručnosti. V sezónnom období sa pracovná terapia zameriava aj na areál CSS ORAVA. Pracovné skupiny sa podieľajú na pestovaní úrody na poličku a v skleníku, starajú sa o kvetinové záhony v oddychovej zóne, okopávajú černice a pestujú niekoľko druhov byliniek, starajú sa o zajace.
- pomoc pri výkone opatrovnických práv